14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy - Fundacja Wielka Nadzieja

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy więc warto wiedzieć o tym, że cukrzyca nie jest “słodką chorobą” i wie o tym coraz więcej ludzi.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. To odkrycie przez niego insuliny zmieniło tę chorobę z nieuleczalnej i szybko prowadzącej do śmierci – w przewlekłą.

Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Jako cukrzycę rozumiemy właściwie grupę chorób metabolicznych, w przebiegu których we krwi utrzymuje się drastycznie podwyższony poziom cukru. Jest to spowodowane niedoborem insuliny wydzielanej przez komórki trzustki (typ 1) lub brakiem reakcji komórek na wydzielaną insulinę (typ 2).
Jak wynika z ogłoszonych w tym roku wyników badań, na cukrzycę cierpi 2,73 mln Polaków, ale 26 proc. nie jest tego świadomych. Choroba najczęściej wykrywana jest dopiero po 5-12 latach od pojawienia się pierwszych objawów.

Na świecie chorych jest – jak wynika z danych WHO – około 415 milionów ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 592 milionów

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły m.in. cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia oraz kosztów cukrzycy. W tym roku tematem przewodnim jest RODZINA I CUKRZYCA- Cukrzyca dotyczy każdej rodziny.